Očkování proti neštovicím

Popis

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé onemocnění postihující především děti ale i dospělé. Onemocnění planými neštovicemi představuje velký problém, protože je postižena většina dětské populace. Onemocnění je spojeno s karanténními opatřeními, jsou uzavřeny školy nebo školky.

Zdroj nákazy

Virus planých neštovic se přenáší kapénkovou infekcí tedy vzduchem při kontaktu s nemocným člověkem. Přenos je tedy velice snadný především v prostorech, kde je více lidí dohromady. Virus planých neštovic je velmi nebezpečný zejména pro těhotnou ženu, která v dětství toto onemocnění neprodělala nebo proti němu nebyla očkována. V těhotenství se může se nakazit například od svých malých dětí. Infekce v prvních třech měsících těhotenství nebo během dnů kolem porodu může vážně poškodit plod, způsobit potrat či závažné onemocnění novorozence.

Projevy nemoci

Plané neštovice se projevují tělesnou teplotou, únavou a četnou vyrážkou. Vyrážka se vysévá ve vlnách po dobu 2 – 6 dnů. Na kůži se vyskytují různá stádia – pupínky, stroupky. U zdravých dětí probíhá onemocnění zpravidla bez komplikací. U dospělých je průběh onemocnění těžší a častěji vznikají komplikace.

Ochrana a prevence

Nejjistější formou prevence proti planým neštovicím je očkování. U dětí je možné spojit očkování proti planým neštovicím s očkováním proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Očkuje se od 9. nebo 15. měsíce věku. U dospělých je možné provádět očkování kdykoli, s výjimkou těhotenství u ženy.